TEAMBUILDING PŘI COVID
I když team building je často vnímán jako ztráta času a často i peněz. Nesmíme zapomenout, že dle mnoha výzkumů mají team buildingy měřitelné přínosy. Týmy, které prochází team buildingy pravidelně jsou efektivnější a lépe sehrané. Obzvláště v dnešní době odloučení a home officů by měly být na pořadu dne více než kdy jindy.
Pro každou firmu jsou vždy cíle team buildingu specifické. Spojuje je ale většinou důvod dlouhé odloučenosti a častokrát i několikaměsíční chybějící kontakt se svými kolegy, manažery a šéfy z důvodu karantén, uzavřených kanceláří nebo rotačního obsazení kanceláří. Tyto odloučení mohou mít následky začínající sníženou komunikací a spoluprací v týmu přes demotivaci a odklonění od cílů týmu až po sníženou pracovní výkonnost jednotlivců nebo celého týmu.
Jak tedy udělat nějaký team building? Teď, během koronavirové krize?
Nejdříve se tedy podíváme na legislativní stránku, která se s příchodem corona viru začala více zaobírat i společenskými akcemi při kterých může dojít k přenosu viru. Škoda, že se nezaobírá více i podporou firem podnikající v tomto průmyslu, to ale necháme na jindy J. Přeskočím pravidla pro velké akce nad 500 osob a soustředíme se na pravidla pro malé skupinky. Z toho vyplývá že venkovní akce může mít maximálně 50 osob a vnitřní 10 osob bez nutnosti specifického zasedacího pořádku. Jakákoliv akce nad toto množství musí mít přidělené sezení pro každého účastníka skupiny s rozestupem 2m mezi sebou, pokud nejsou členové rodiny. Samozřejmostí jsou roušky ve vnitřních prostorách pro všechny účastníky.
Z výše uvedeného vyplývá že vnitřní akce jsou v podstatě možné, ale pro teambuildingy v podstatě nevyužitelné, jelikož by lidé mezi sebou nemohli spolupracovat a měli by se zdržovat na svém místě. Venkovní akce s 50 osobami už jsou reálnější a je možné realizovat tak jsme si nedávno několikrát ověřili za použití přísnějších pravidel a zajištění ochrany navíc. Takovými ochrannými detaily jsou například chirurgické rukavice pro účastníky u práce s různými materiály při stavění, označení nástrojů každého účastníka a samozřejmě dezinfekční stojany. My jsme šli ale dále a upravili jsme i logiku některých her, tak aby byly bezpečnější a například přenos informací mezi týmy, který je nevíce rizikový, byl co nejvíce upraven s vyspecifikován přímo v herních materiálech.
Co když ale máte více jak 50 osob a nechcete s nimi nacvičovat spartakiádu ze židle s 2metrovými rozestupy? Potom na řadu přichází online a hybridní team buildingy, které jsou nyní jedinou variantou pro větší skupiny nebo týmy s nováčky. Nemohou 100% nahradit sociální kontakt a interakci mezi lidmi vedle sebe, pomohou ale překlenout toto období pomocí virtuální interakce a novými podněty mezi účastníky na dálku, kteří si tak osvojí nové dovednosti při komunikaci a spolupráci s kolegy skrze virtuální prostředí. Tyto aktivity také obnoví jejich zapojení v týmu a pomohou porozumění v této situaci.